ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9862349
*
nr 986 2349
Spegel
med konsol, sent 1800-tal, höjd: 35+ 250
Utrop:
5.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 oktober 2015
kl 18:29:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/10 18:24:48
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 986 2349
Spegel
med konsol, sent 1800-tal, höjd: 35+ 250
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 oktober 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/10 18:24:48 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.